Firma Mikołajczyk powstała w 1993 roku. Od początku jej działalność obejmowała trzy dziedziny: konserwację zabytków, wytwarzanie małej architektury ogrodowej oraz produkcję kominków z kamienia naturalnego.
Jeśli chodzi o konserwację zabytków firma wykonała szereg  prac konserwatorskich na wielu obiektach zabytkowych w kraju i zagranicą , ciągły kontakt z kamiennymi dziełami starych mistrzów pozwolił zatrudnionym w firmie rzeźbiarzom i kamieniarzom całkiem inaczej spojrzeć na kamień co widać w rekonstruowanych przez nich elementach architektonicznych, stylowych fontannach i rzeźbach. Rozwijające się sukcesywnie budownictwo indywidualne spowodowało rosnące zapotrzebowanie klientów na kominki między innymi z kamienia naturalnego. Właściciel i założyciel firmy Dariusz Mikołajczyk opracował zupełnie nowatorskie projekty kominków o zdecydowanie wyszukanym i oryginalnym wzornictwie tworząc w ten sposób własną  autorską unikatową kolekcję kominków. Jako podstawowe materiały zastosowano marmur oraz piaskowiec dający bardzo duże możliwości technologiczne, pozwalające uzyskiwać zaskakujące efekty plastyczne.

Powstające w ten sposób oryginalne obudowy kominkowe zyskały szybko aprobatę i duże zainteresowanie klientów indywidualnych oraz firm zajmujących się budową kominków. Aby ułatwić wszystkim  stały dostęp do nowych produktów postanowiliśmy uruchomić własne salony firmowe gdzie współpracujące firmy oraz klienci  mogą zapoznać się z aktualną naszą ofertą.  W chwili obecnej firma Mikołajczyk jest jednym z wiodących w kraju producentów kominków z kamienia naturalnego. Od kilku lat firma eksportuje unikatowe obudowy kominkowe do kilku znanych europejskich producentów wkładów grzewczych w Niemczech Francji i Holandii.

Największym atutem firmy jest własne wzornictwo oraz stworzenie kompleksowych rozwiązań dla branży w zakresie modułowych obudów kominkowych do wszystkich typów wkładów grzewczych dostępnych na rynku. Na sukces firmy składa się także wysoki poziom techniczny produktu i jego ciągłe udoskonalanie. Indywidualne podejście do każdego kominka oraz naturalny kamień powoduje, że każdy produkt staje jest niepowtarzalny.  Szeroka gama wyrobów gwarantuje, że najbardziej wymagający klienci znajdują najodpowiedniejsze dla siebie produkty. Aktualnie firma wprowadza na rynek nową linię nowoczesnych kominków gdzie kamień naturalny jest łączony w efektowny sposób ze specjalnymi laminatami, metalem oraz szkłem.